Całe podium dla Wichurzan w powiatowym rajdzie pieszo-rowerowym.

Druga sobota czerwca minęła naszym dzieciom i młodzieży pod znakiem wędrówek pieszo-rowerowych po Ziemi Pszczyńskiej. Kilkudziesięciu członków Wichury mogło w tym dniu przybliżyć sobie historię reformacji i związanym z nią kościołem ewangelicko-augsburskim obecnym na naszych terenach.

Grupy piesze spotkały się na rynku i po odprawie udały się do kościoła ewangelickiego, gdzie proboszcz ks. Mirosław Czyż przybliżył wszystkim dzieje nie tylko pszczyńskiej parafii. Po wykładzie na płycie rynku grupy rozwiązywały test a następnie udały się do stajni książęcych. Z okazji 500–lecia ogłoszenia przez ks. Marcina Lutra swoich tez, obecny rok został ogłoszony w Województwie Śląskim – rokiem Reformacji.  Z tego względu w stajniach zorganizowana została wystawa „Historia Biblii”, którą wszyscy uczestnicy rajdu mogli zwiedzić.

Wystawa ta obejmuje historię 3500 lat powstawania Biblii, opowiedzianą na kilkudziesięciu metrach kwadratowych w niespełna godzinę. Projekt jest interaktywnym sposobem zapoznania zwiedzających z historią obrazującą 1500 lat historii tej niezwykłej Księgi. Kolejne 2000 lat to historia powstawania przekładów Pisma Świętego na języki narodowe.

Jest to nietypowa wystawa i niecodzienne zwiedzanie, gdyż uczestnicy mogli dotknąć eksponatów, wziąć do ręki kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań, dotknąć słów zapisanych na skórach i pergaminach oraz poczuć aktualność przesłania Pisma Świętego. Zobaczyli pierwszą czcionkę oraz ręcznie zapisane karty w językach, w których została spisana ta ponadczasowa lektura. Faksymile i reprinty pierwszych wydań w języku angielskim, niemieckim, polskim, po grecku, po łacinie i hebrajsku.

Zebrane zbiory pochodzą od prywatnych fundatorów, którzy dostarczają swoje eksponaty dla celów edukacyjnych. Wystawa odwiedza muzea, placówki szkolne, domy dziecka oraz domy kultury na terenie całego kraju, ciesząc się dużym zainteresowaniem i uznaniem odwiedzających.

Następnie rajdowicze udali się na cmentarz ewangelicki a stamtąd do hotelu PTTK.

Rowerzyści wyruszyli tuż po godzinie 8 rano z hotelu i przejechali trasę kilkudziesięciu kilometrów przez: Łąkę, Mizerów, Studzionkę, Brzeźce i Wisłę Wielką. W Studzionce zatrzymali się w kościele ewangelickim, gdzie jeden z parafian przybliżył historię tego obiektu.

Na koniec ta grupa również miała okazję wysłuchać ks. Mirosława opowiadającego o luteranizmie.

Około godz. 13:00 wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się w hotelu PTTK, gdzie nastąpiło podsumowanie imprezy. Finalnie nasza drużyna ze szkoły podstawowej zajęła II miejsce, ze szkoły średniej I miejsce a z gimnazjum III.

Ta niesamowita lekcja historii pozostawi głęboki ślad u każdego z uczestników rajdu. Dziękujemy organizatorom za dobrą zabawę, możliwość spotkania się i przybliżenia tematu reformacji.

Z turystycznym pozdrowieniem

Joanna Rozmus-Cader