15 czerwca 2023- Wałbrzych:)- za nami:)

Galeria zdjęć:)

Śladami Księżnej Daisy- wyjazd do Wałbrzycha z Wichurą

              W połowie czerwca klub Wichura zorganizował sfinansowany przez Gminę Pszczyna wyjazd do Wałbrzycha- do Zamku Książ i Palmiarni. Uczestnikami wycieczki były dzieci i młodzież z klubu turystycznego a także laureaci powiatowych konkursów związanych z „Rokiem Daisy” organizowanych przez szkoły z gminy Pszczyna.

              Celem wycieczki było zwiedzenie Zamku Książ wraz z podziemiami a także Palmiarni w Wałbrzychu.  Kompleks zamkowy, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Przez obiekt przebiega Szlak Zamków Piastowskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu).

Budowla posiada ponad 400 pomieszczeń (wraz z zabudowaniami gospodarczymi ok. 600), jej powierzchnia od parteru do 4 piętra liczy 10 062 m², natomiast 5 kondygnacja ma 894 m². Łącznie jest to około 11 tys. m² (bez wliczania powierzchni piwnic zamkowych). Wraz z kilkunastoma budowlami znajdującymi się przy samym zamku, do administracji Książa przynależy 16 822 m² powierzchni użytkowej. Z zamkiem związana jest postać Księżnej Daisy, która mieszkała w nim przez wiele lat. Młodzi turyści z Pszczyny mieli okazję zwiedzić piękne komnaty pałacowe a takżę podziemia, które kryją w sobie wiele zagadek i tajemnic.

Po spacerze zamkowym i zjedzeniu pysznego obiadu z deserem, uczniowie pszczyńskich szkół udali się do Palmiarni w Wałbrzychu- palmiarnia o powierzchni ok. 1900 m², znajdująca się na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, wybudowany w latach 1911–1913 z polecenia Henryka XV von Pless.  W palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin z całego świata. Ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny.

Po zrobieniu zakupów w sklepiki przy palmiarni, wycieczkowicze wyruszyli w drogę powrotną do Pszczyny.

W imieniu dzieci i młodzieży dziękujemy Panu Burmistrzowi Dariuszowi Skrobolowi za możliwość zorganizowania tak wspaniałej wycieczki.

Z turystycznym pozdrowieniem

Joanna Rozmus-Cader

Wyjazd dofinansowany przez Gminę Pszczyna:)

Termin: 15 czerwca 2023 r.

Miejsce: Wałbrzych- Zamek Książ, Palmiarnia

Szczegóły w regulaminie:)

regulamin Wałbrzych