Kwiecień-plecień, czyli 4 pory roku z Wichurą na Lubomirze.

Galeria zdjęć- kliknij tutaj:)

Trzy tygodnie temu wygrzewali się Wichurzanie w słoneczku na Gorczańskich polanach w towarzystwie krokusów. Ten weekend był zgoła odmienny. W ostatnią  niedzielę, kwiecień poprzeplatał, jednakże zdecydowanie więcej zimy niż lata.

Wędrówka na przemian w pięknym słońcu i śnieżnych zawieruchach na długo pozostanie w pamięci turystów z Wichury. Kiedy wyruszali zielonym szlakiem z Poręby w kierunku Łysiny i Lubomira, słońce przebijało się przez chmury. Na szlaku witały ich przepiękne pierwiosnki, kaczeńce i zawilce, oraz nieśmiało zazielenione buki. Kiedy nadeszła prawdziwa zimowa aura w postaci śnieżycy, to spod śniegu wystawały żywce, które mieniły się na fioletowo niczym krokusy sprzed tygodni. Po dojściu na Suchą Polanę, turyści podzielili się na 2 grupy- jedna, młodsza poszła do schroniska na Kudłaczach, a druga zmierzała w kierunku Łysiny  i Lubomira- najwyższego szczytu Beskidu Makowskiego zaliczanego do Korony Gór Polski.

Wierzchołek Lubomira jest całkowicie zalesiony, więc pozbawiony widoków. W 1922 na jego szczycie (wówczas Łysiny), na dawnej polanie Przygoleź wybudowano, z inicjatywy prof. Tadeusza Banachiewicza niewielkie obserwatorium astronomiczne – jedno z dwóch w ówczesnych polskich Karpatach. Podczas wojny Pasmo Lubomira i Łysiny było miejscem stacjonowania oddziałów partyzanckich. W ramach spowodowanych tym faktem represji obserwatorium wraz ze znajdującym się obok budynkiem mieszkalnym zostało przez Niemców spalone we wrześniu 1944 roku. Jedynymi ocalałymi fragmentami zabudowań starego obserwatorium są betonowe schody oraz podstawa teleskopu. Latem 2006 roku, obok pozostałości przedwojennego obserwatorium, na miejscu fundamentów budynku mieszkalnego, rozpoczęto budowę nowego obserwatorium astronomicznego. Dnia 16 października 2007 r. miało miejsce uroczyste otwarcie obiektu – Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze.

Zmienna aura tego dnia odsłaniała co jakiś czas widoki na okoliczne góry, ale i na sam Kraków.  Obie grupy spotkały się ponownie w schronisku na Kudłaczach, gdzie można było się posilić i ogrzać zmarznięte kości. Pobyt w przytulnych wnętrzach umilił śpiew Adriana i Marylki przy akompaniamencie ukulele, które stało się stałym towarzyszem wycieczek.  Ze schroniska pozostała już tylko godzina wędrówki do Poręby, gdzie zamykała się pętla turystyczna tego dnia.

Na następny wyjazd zapraszają Wichurzanie w maju- będą wędrować 2 dni po Beskidzie Sądeckim.

Z turystycznym pozdrowieniem

Joanna Rozmus-Cader