2018-09-16 Mogielica- Beskid Wyspowy

Galeria zdjęć:)

Jesienne wędrówki z Wichurą- Mogielica.

Od wielu lat Wichurzanie zdobywają szczyty należące do Korony Gór Polski. Już kilku z nich może się pochwalić zdobyciem całej korony, ale są i tacy, którzy nadal kompletują szczyty dla własnej satysfakcji.

Połowa września zachęciła Wichurzan do kolejnego wypadu w Beskid Wyspowy. Wyruszyli z Chyszówek szlakiem w kierunku Przełeczy Marszałka Rydza-Śmigłego, by następnie zielono znakowaną ścieżką przez rezerwat Mogielica (ostoja głuszca) dotrzeć na najwyższy szczyt tego pasma o tej samej nazwie- 1170 m. Na wspomnianej przełęczy przy Pomniku Spotkania Pokoleń (miejsca pamięci walk Legionów Polski w 1914 roku), odbyli krótką lekcję historii w zakresie burzliwych dziejów okolicznych miejscowości, które podczas I Wojny Światowej były areną zmagań wojennej zawieruchy.

Na polanie podszczytowej młodzi turyści odbyli kolejną lekcję topografii podziwiając szerokie panoramy od Beskidu Sądeckiego po wschodniej stronie przez tatrzańską grzbietówkę oraz gorczańskie hale aż po Królową Beskidów- Babią Górę na  zachodzie. Jeszcze pełniejsza panorama ukazała się oczom Wichurzan z potężnej 20- metrowej drewnianej wieży ulokowanej na samym wierzchołku.

Na malowniczej Polanie Stumorgowej przyszedł czas na dłuższy odpoczynek z popasem włącznie.

Następnie turyści udali się w kierunku Polany Wały by zejść do miejscowości Półrzeczki. Niesamowity wysyp grzybów znacznie wydłużył zejście, jednakże obfitował w kilkadziesiąt kilogramów zebranych darów lasu.

Więcej informacji na temat działalności klubu na stronie: www.wichura-pszczyna.pl

Z turystycznym pozdrowieniem

Joanna Rozmus-Cader i Maciej Cader