2018-10-13 Beskid Niski- Lackowa:)

 Zdjęcia w galerii:)

Barwy jesieni w Beskidzie Niskim z Wichurą.

Najpiękniejszy weekend października wykorzystali Wichurzanie na wędrówkę szlakami Beskidu Niskiego. Kilka kolejnych szczytów udało się zdobyć dla Hospicjum, w tym najwyższy tej grupy górskiej- Lackową 997 m., należącą do Korony Gór Polski.

Pierwszego dnia wyruszyli młodzi turyści z Izb w kierunku Lackowej. Prawie pionowo idąca ścieżka (najbardziej strome podejście w Beskidzie Niskim) spowolniła raźno idących na początku drogi turystów. Niezwykłe barwy jesieni również spowalniały wędrówkę, gdyż koniecznie trzeba było uwiecznić całą paletę barw na zdjęciach pamiątkowych. Po 2 godzinach wędrówki 16 Wichurzan stanęło na najwyższym szczycie Beskidu Niskiego, skąd mogli podziwiać niezwykłą panoramę Tatr Wysokich. Po krótkim odpoczynku i posiłku wyruszyli dalej w kierunku kolejnego wzniesienia. Po zejściu na Przełęcz Pułaskiego nazwaną od imienia późniejszego bohatera Stanów Zjednoczonych- Kazimierza Pułaskiego, który w tutejszych szańcach bronił okolic Izb i Wysowej podczas Konfederacji Barskiej wspięli się na Ostry Wierch i Białą Skałę. Po kilkunastu kilometrach ponownie znaleźli się w Izbach, skąd wyruszyli do Wysowej- Zdroju na nocleg. Niezmordowani najmłodsi uczestnicy rozegrali kilka wieczornych meczy w piłkę nożną a nieco starsi turyści zasiedli w tym czasie przy  ognisku przygotowując tradycyjną kolację- kiełbaski z kija:) Jeszcze wieczorne obrady w świetlicy schroniskowej przy pysznej herbatce, przy której nastąpiło podsumowanie dnia i plany na następny.

Po porannej mszy drugiego dnia, wyruszyli czerwonym- głównym szlakiem beskidzkim ze Zdyni w kierunku majestatycznej Rotundy- 771 m. Jedyne opady jakie im towarzyszyły tego dnia to deszcz niezwykle kolorowych liści unoszących się razem z wiatrem z drzew. Po dwóch godzinach wędrówki dotarli do miejsca, które na wszystkich zrobiło ogromne wrażenie. Świeżo odrestaurowany cmentarz z czasów I Wojny światowej, który jest wspólną nekropolią żołnierzy austriackich i  rosyjskich. Przepiękne grobowce ze strzelistymi łemkowskimi krzyżami nadają temu miejscu niezwykły klimat i charakter zmuszający do zadumy i refleksji. Dłuższy odpoczynek w tym miejscu pozwolił na wyciszenie oraz poznanie bardzo bogatej historii działań wojennych na terenie Beskidu Niskiego i Podkarpacia jakie miał y miejsce w przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten dzień w Beskidzie Niskim był pierwszym z zaplanowanych przez Wichurzan cyklu górskich eskapad związanych z setną Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Następnym punktem programu była cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu, figurująca na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świątynia ta uchodzi za najpiękniejszy i najpełniejszy oraz oryginalnie zachowany przykład cerkwi łemkowskiej. Po blisko godzinnym wykładzie oraz zwiedzeniu wnętrz świątyni, brzegami urokliwego jeziora Klimkowskiego spiętrzającego wody rzeki Ropy , Wichurzanie rozpoczęli powrót w rodzinne strony.

Niezwykle udany wyjazd pod każdym względem (patrz zdjęcia:) zachęca do organizacji kolejnych wycieczek z przygodami.

Z turystycznym pozdrowieniem

Joanna Rozmus-Cader i Maciej Cader