2021.10.10- Pieniny Spiskie:)

GALERIA ZDJĘĆ:)

Złota jesień w Pieninach Spiskich z WICHURĄ

Jesień to ulubiona pora roku do wędrowania turystów z Klubu Wichura. Kiedy jeszcze pogoda dopisuje, to wędrówka staje się jedną z największych przyjemności danego weekendu.

Tak było i tym razem. Dziesiątego października pięćdziesięcioosobowa grupa Wichurzan wybrała się w Pieniny Spiskie, by powędrować panoramicznym szlakiem z Łapsz Wyżnych do Niedzicy. Zanim dotarli do punktu początkowego swojej trasy zatrzymali się jeszcze w miejscowości Nowa Biała, by pospacerować w rezerwacie Przełom Białki. Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałkami Kramnicą na prawym brzegu i Obłazową na lewym.

Pierwszy odcinek szlaku górskiego prowadził stromo na szczyt Grandeus, skąd rozpościerał się wspaniały widok na całe Tatry- Bielskie, Wysokie i Zachodnie. Długa lekcja topografii pozwoliła na przyswojenie licznych tatrzańskich szczytów. Dalej powędrowali Wichurzanie przez miejscowość Dursztyn w kierunku najwyższego szczytu Pienin Spiskich- Żaru 883 m. Wyjście na niego wymagało nie lada kondycji, gdyż ostatni odcinek szlaku prowadził pionowo do góry. Jednak kolejny widok na Tatry w jesiennej oprawie wynagrodził wszelkie trudy podejścia.

Stąd trasa prowadziła częściowo zalesionym grzbietem, ukazując co chwila przepiękne panoramy na Gorce, Pieniny, Beskidy i Tatry. Punktem kulminacyjnym całej wędrówki były polany, z których widoki zapierały dech w piersiach.

Ostatni odcinek szlaku prowadził do zamku w Niedzicy, skąd zmęczonych lecz szczęśliwych turystów zabrał do autobusu przewoźnik.

Na kolejną wycieczkę Wichurzanie zapraszają 24 października, kiedy to obchodzić będą 17 rocznicę urodzin klubu.

Więcej informacji na stronie klubu: www.wichura-pszczyna.pl

Z turystycznym pozdrowieniem

Joanna Rozmus-Cader