Spotkanie turystyczne- 29.10.2015-za nami:)

Przynajmniej raz w roku opiekunowie klubu turystycznego Wichura, starają się zorganizować spotkanie turystyczne, na które zapraszają rodziców młodych turystów oraz inne osoby związane z turystyką a zwłaszcza z górami.

W czwartek 29 października spotkali się w auli Zespołu Szkół nr 2, by w schroniskowym klimacie, przy domowych wypiekach i kawie, móc pooglądać mnóstwo zdjęć z wyjazdów Wichurzan w ostatnim roku. Byli w górach 24 razy i spędzili w nich ponad miesiąc- dokładnie 33 dni. 23 października tego roku Wichura stała się nastolatką. W ciągu ostatnich 11 lat młodzi turyści wyjechali w góry aż142 razy.  Wędrowali po Beskidach, Tatrach, Pieninach, Gorcach, Bieszczdach, Karkonoszach, Sudetach, górach Świętokrzyskich, Małej Fatrze, Wielkiej Fatrze, Alpach, Dolomitach, Karawankach… Po górach Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Słowenii, Włoch i Austrii. A za parę lat wybierają się z samym Krzysztofem Wielickim w Himalaje.  Nie będą zdobywać ośmiotysięczników, ale chcą dojść do bazy pod Mount Everestem.

Na spotkaniu wręczono Wichurzanom kolejne Górskie Odznaki Turystyczne- 5 popularnych, 4 małe brązowe i 2 małe srebrne. Odznaki motywują turystów do wędrówki- zwłaszcza w trudnych chwilach. Zdobywają również odznaki zimowe i głównego szlaku beskidzkiego. Zdobywają Koronę Gór Polski (zostały im tylko 3 ostatnie szczyty), Koronę Gór Europy, odwiedzają zabytki Unesco, drewniane kościółki, muzea i ciekawe miejsca na trasie swoich wycieczek. Uczą się topografii i historii terenu a także poznają florę i faunę górską.

Jednak nade wszystko liczy się dla nich bezpieczeństwo, dlatego nie zawsze uda im się zdobyć szczyt, na który się wybierają. Uczą się w ten sposób, że największym sukcesem jest szczęśliwy powrót do domu.

Gościem specjalnym spotkania był Leszek Zieleźnik- alpinista z Łąki, który przedstawił na slajdach i opowiedział o swoich pasjach i wyjściu na Pik Korżeniewskiej- siedmiotysięcznik w górach Pamiru. Przepiękne zdjęcia zrobiły wrażenie nie tylko na młodych turystach ale i na ich rodzicach.

Serdeczne podziękowania składają rodzicom, którzy pomogli w zorganizowaniu spotkania:)!

Na następny wyjazd zapraszają w połowie listopada w Beskid Mały.

Z turystycznym pozdrowieniem

Joanna Rozmus-Cader