Tatry Niżne- 25 czerwca 2023 r.- za nami:)

Galeria zdjęć:)

Z Wichurą w górach- Chopok, Dziumbir-  Niżne Tatry

              Najchętniej odwiedzane zimą Niżne Tatry, latem odkrywają przed turystami swój skalny, prawdziwie górski charakter. Do tego zieleń wywołująca uśmiech na każdej twarzy i wędrówka tym pasmem górskim, staje się prawdziwą przyjemnością:)

              Z niesamowitych wrażeń związanych z łazikowaniem z widokiem na całe Tatry postanowili również skorzystać Wichurzanie, którzy w ostatnią niedzielę czerwca wybrali się na Chopok i Dziumbir. Pierwszym etapem wycieczki był wyjazd gondolą pod szczyt Chopoka. Stąd turyści wyruszyli na skalny Chopok, skąd panorama sięgała dalekich krain geograficznych: Wielkiej i Małej Fatry, Gór Choczańskich, Słowackiego Raju i oczywiście Tatr Zachodnich i Wysokich. Przemieszczające się po szczytach chmury dodawały uroku robionym setkom zdjęć.

              Po krótkim odpoczynku wyruszyli wędrowcy w kierunku najwyższego szczytu tego pasma górskiego- Dziumbira- 2043 m. Od strony południowej łagodne zbocza pokryte polami głazów granitowych opadają do górnej części Bystrej Doliny, od północnej opada ścianami, filarami i stromym zboczem do dwóch kotłów lodowcowych w najwyższej części Doliny Jańskiej. Ściany te mają wysokość niemal 500 m. Kotły oddzielone są krótkim, opadającym z Dziumbira grzbietem o nazwie Ludárova hoľa. Na dnie zachodniego kotła znajduje się niewielkie jeziorko Lukové pliesko widoczne ze szczytu Dziumbira. Po wyczerpującej wędrówce przyszedł czas na odpoczynek i nabranie sił przed zejściem. Przed wędrowcami była długa droga i 1100 metrów deniwelacji. Po fotkach indywidualnych i grupowych, Wichurzanie wrócili się do Krupowego Sedla, skąd zakosami schodzili w kierunku miejscowości Lucky.

To już kolejne szczyty zdobyte dla hopsicjum, gdyż kilkudziesięciu Wichurzan przyłączyło się jak co roku do tej znakomitej akcji:)

Wyjazd  został dofinansowany przez Gminę Pszczyna w ramach oferty złożonej przez klub.

Zapraszamy wszystkich chętnych miłośników górskich wędrówek do wyruszenia z nami na szlak:). Więcej na temat działalności klubu na stronie: www.wichura-pszczyna.pl

Z turystycznym pozdrowieniem

Joanna Rozmus-Cader

Wyjazd dofinansowany przez Gminę Pszczyna:)

Wielka Tatry Niżne- Chopok, Dziumbir

Termin: 25 czerwca 2023

regulamin Chopok