Polica i Okrąglica- zapalamy znicz zmarłym turystom- 2.11.2014 r.- za nami

 

Plany wyjazdowe Wichurzan na ten rok obejmowały wycieczkę w listopadzie w pasmo Policy. Zgodnie wszyscy ustalili, że najlepszym terminem na tę wędrówkę będą Zaduszki, by w Kaplicy Matki Boskiej Opiekunki Turystów zapalić znicz i pomodlić się za tych, którzy na zawsze pozostali w górach.
Temperatura powietrza, jak na listopad nie przystało, pozwalała na wędrowanie w krótkim rękawku, a także opalanie się na przepięknych polanach pasma Policy w Beskidzie Żywieckim. Wyruszyli z Przełęczy Lipnickiej, która potocznie zwana jest Krowiarki i Głównym Szlakiem Beskidzkim zmierzali w kierunku Hali Śmietanowej. Tutaj pozwolili sobie na dłuższy odpoczynek i tak zwany popas, by zregenerować siły przed dalszą wędrówką.Ze szczytu Policy, a także z całego dalszego odcinka szlaku mogli podziwiać Wichurzanie piękne Tatry, Góry Choczańskie oraz całą Orawę. Oczywiście bardzo blisko jawiła się również sama królowa Beskidu Żywieckiego – Babia Góra. Krótki przystanek zrobili turyści przy pomniku poświęconym tragedii, jaka wydarzyła się tutaj 2 kwietnia 1969 r. – samolot PLL LOT rozbił się na stokach Policy i zginęli jego wszyscy pasażerowie – 57 osób.

Następnym celem było schronisko na Hali Krupowej, w którym po raz kolejny turyści napełniali swoje żołądki różnymi pysznościami. Po dłuższym odpoczynku poszli na Okrąglicę – główny dla wszystkich punkt programu tego dnia. Tutaj w Kaplicy MB Opiekunki Turystów, zmówili modlitwę i zapalili znicze, a także wspominali tych, którzy kiedyś z nimi wędrowali a na zawsze pozostali w górach – Pana Krzysia i Marcina.Niesamowity klimat tego miejsca pozostanie na długo w pamięci Wichurzan, którzy bardzo się cieszyli, że akurat w tym dniu mogli tutaj być. Zejście do Suchej Góry z uwagi na zmęczenie trochę się dłużyło, ale bezpiecznie wszyscy dotarli do busa i wyruszyli do Pszczyny.

Topografia terenu, historia, flora i fauna – wielu wiadomości z zakresu tych dziedzin, mogli wysłuchać młodzi wędrowcy i zapamiętać jako kolejną górską naukę.

Jeszcze w listopadzie wybierają się po raz kolejny w Sudety, by zdobyć Wielką Sowę i Szczeliniec Wielki – 2 szczyty do Korony Gór Polski. W grudniu planują wyjazd Mikołajkowy na Leskowiec w Beskidzie Małym i Wigilię na Błatniej w Beskidzie Śląskim.

 

2 thoughts on “Polica i Okrąglica- zapalamy znicz zmarłym turystom- 2.11.2014 r.- za nami

Dodaj komentarz