Wielki Rozsutec- 31 sierpnia 2014:)- za nami:)

Wichura zdobywa Wielki Rozsutec

Ostatni dzień wakacji młodzi turyści z klubu Wichura mogli spędzić w górach, wyjeżdżając w Małą Fatrę. Ich celem było wyjście na Wielki Rozsutec – jeden z piękniejszych, bardzo charakterystycznych szczytów, który jest widoczny z prawie każdej góry w naszych Beskidach. Mała Fatra to pasmo charakteryzujące się głęboko wciętymi dolinami, co znacznie utrudnia zdobywanie szczytów, gdyż deniwelacja terenu jest bardzo wysoka. I tak Wichurzanie mieli do pokonania prawie 1000 metrów różnicy wzniesień!

Na szlak wyruszyli ze Stefanowej, do której na szczęście udało się dojechać busem, ponieważ po lipcowych ulewach w dolinie Vratna zostało dosłownie zmytych kilka odcinków dróg.
Po półtorej godziny dotarli do przełęczy Medzicholie, skąd rozpościerał się przepiękny widok na szczyty i pasma górskie wokół. Morze mgieł, które towarzyszyło turystom aż do przełęczy Międzyrozsutce, dodawało uroku pejzażowi górskiemu. Stąd ruszyli już na sam szczyt, na który prowadzi bardzo stroma ścieżka, uzbrojona w niektórych miejscach łańcuchami i drabinami. Przy pomocy przewodników wędrowcy bezpiecznie dotarli na szczyt, gdzie panorama 360 stopni zapierała dech w piersiach. Nie obyło się jak zawsze bez lekcji panoramki, po której Wichurzanie wiedzieli już gdzie widać Tatry, Wielki Chocz, Babią Górę, Pilsko, Wielką Fatrę, Niżne Tatry, oraz poszczególne szczyty Małej Fatry z największym z nich czyli Wielkim Krywaniem.

Kilka fotek i trzeba było wracać. I tym razem droga została urozmaicona, ponieważ przeszli małym odcinkiem górnych Dier, które to obfitują w łańcuchy i drabiny. Po 7-mio godzinnej wędrówce wrócili młodzi turyści do Stefanovej, skąd wyruszyli do Pszczyny. Wielkie podziękowania kierują do rodziców, którzy tak chętnie pomagają w organizacji wycieczek.

Nowy rok szkolny zapowiada się równie bogato jeżeli chodzi o działalność klubu. W najbliższym czasie planują wyjazd w Tatry i Karkonosze (Śnieżka- Korona Gór Polski), a w październiku będą obchodzić uroczyście swoje 10-te urodziny, na których będą gościli samego Krzysztofa Wielickiego!

Więcej informacji na temat klubu na stronie WWW.wichura-pszczyna.pl

Z turystycznym pozdrowieniem

Joanna Rozmus-Cader